14.3° Constanța Dum., 28 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6713
14.3° Constanța Duminică, 28 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6713

Fotbal: Manchester City a prezentat un nou tricou pentru meciurile de acasă inspirat din 2012

Replica API 15 iulie 2021 | 00:00 484

Clubul englez de fotbal Manchester City a prezentat, miercuri, noul său tricou pentru meciurile de pe teren propriu, care aduce un omagiu golului care a adus titlul înscris de argentinianul Sergio Aguero în meciul cu Queens's Park Rangers, în sezonul 2011-2012, informează cotidianul L'Equipe, citat de Agerpres.

Sursa foto: Manchester City / Facebook

Pe 13 mai 2012, Manchester City întâlnea formaţia Queen's Park Rangers în ultima etapă din Premier League, iar "Citizens" aveau nevoie de victorie pentru a-şi valida primul loc în clasament în lupta cu Manchester United, ambele aflate la egalitate.

Condusă cu 2-1 în prelungirile jocului, City a reuşit să egaleze graţie lui Edin Dzeko (min.92) şi apoi a câştigat partida prin golul lui Aguero, scorul final fiind 3-2.

Astfel, în semn de omagiu pentru acel gol, tricoul a afişa un desen reprezentând un ceas digital, pentru a imortaliza această victorie în prelungiri. Inscripţia "93:20", minutul în care a fost marcat golul, apare în interiorul tricoului.