18.4° ConstanÈ›a Mar., 21 Mai 2024
Anul XX Nr. 6736
18.4° ConstanÈ›a MarÈ›i, 21 Mai 2024 Anul XX Nr. 6736

Fotbal: Manchester City a sărbătorit titlul de campioană a Angliei cu o victorie în meciul cu Chelsea

A.F. 22 mai 2023 | 00:00 428

Manchester City a sărbătorit câÅŸtigarea celui de-al nouălea său titlu de campioană a Angliei cu o victorie la limită pe teren propriu în faÅ£a formaÅ£iei Chelsea Londra (1-0), duminică, într-o partidă contând pentru etapa a 37-a (penultima) din Premier League.

Fotbal: Manchester City a sarbatorit titlul de campioana a Angliei cu o victorie in meciul cu Chelsea

Unicul gol al întâlnirii de pe Etihad Stadium a fost marcat de atacantul argentinian Julian Alvarez, în minutul 12.

Antrenorul "cetăţenilor", Pep Guardiola, nu a inclus în primul unsprezece mai mulÅ£i dintre jucătorii săi de bază, în frunte cu atacantul Erling Haaland ÅŸi mijlocaÅŸul Kevin de Bruyne, care au intrat în joc în cursul reprizei secunde.

Într-un alt joc programat duminică, Brighton s-a impus pe propria arenă, cu 3-1, în faÅ£a "lanternei roÅŸii" Southampton, asigurându-ÅŸi calificarea în cupele europene pentru prima oară în istoria sa, citează Agerpres.