Anul XX Nr. 6713
19.4° Constanța Duminică, 28 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6713

Fotbal: Mitriţă a calificat-o pe PAOK Salonic în semifinalele Cupei Greciei

Replica API 12 februarie 2022 | 23:36 613

Internaţionalul român Alexandru Mitriţă a marcat golul prin care PAOK Salonic s-a calificat în semifinalele Cupei Greciei la fotbal, după ce a învins-o pe AEK Atena cu scorul de 2-1, miercuri seara, în deplasare, în manşa secundă a sferturilor de finală.

Sursa foto: PAOK FC / Facebook

Mitriţă, intrat pe teren în min. 64, a marcat golul victoriei în min. 90+7.

AEK a deschis scorul prin portughezul Andre Simoes (83), dar slovenul Jasmin Kurtic a egalat în minutele adiţionale (90+5) pentru echipa antrenată de Răzvan Lucescu, scrie Agerpres.

În tur, scorul a fost egal, 0-0.

Mitriţă, care a împlinit marţi 27 de ani, are trei goluri marcate în acest sezon pentru PAOK, unul în campionat, unul în Europa Conference League şi acum unul în Cupă.

În penultimul act (în dublă manşă), PAOK o va întâlni pe campioana en titre, Olympiakos Pireu, în reeditarea finalei de anul trecut, câştigată cu 2-1 de PAOK.