Anul XX Nr. 6734
11.1° Constanța Duminică, 19 Mai 2024 Anul XX Nr. 6734

Fotbal: Newcastle a spulberat-o cu 6-1 pe Tottenham în Premier League

A.F. 23 aprilie 2023 | 19:15 445

Newcastle United a obţinut duminică o victorie impresionantă, 6-1 acasă cu Tottenham Hotspur, o rivală în lupta pentru un loc de Liga Campionilor, meciul disputându-se în etapa a 32-a din Premier League.

Fotbal: Newcastle a spulberat-o cu 6-1 pe Tottenham in Premier League

Newcastle a condus cu 5-0 în minutul 21. Golurile au fost marcate de Jacob Murphy, în minutele 2 şi 9, Joelinton (6), Alexander Isak (19, 21) şi Callum Wilson (67), respectiv Harry Kane (49).

Antrenorul interimar al lui Spurs, Cristian Stellini, l-a înlocuit în minutul 23 pe mijlocaşul Pape Matar Sarr cu fundaşul Davinson Sanchez, iar la pauză l-a trimis între buturi pe Fraser Forster în locul lui Hugo Lloris, fostul titular al naţionalei Franţei.

Newcastle este provizoriu pe poziţia a 3-a a clasamentului, cu 59 de puncte după 31 de jocuri, la egalitate de puncte cu ocupanta locului 4, Mancheter United, care are un meci mai puţin disputat. Tottenham este pe 5, cu 53 de puncte după 32 de jocuri, scrie Agerpres.

Lider este Arsenal, cu 75 de puncte după 32 de jocuri, urmată de Manchester City, 70 puncte (30 jocuri).

Tot duminică, West Ham United a făcut un pas mare spre menţinerea în elită, impunându-se cu 4-0 pe terenul lui Bournemouth, şi este pe locul 13, la 6 puncte de zona retrogradării, având şi un meci mai puţin disputat decât ultimele trei clasate. West Ham s-a calificat joi în semifinalele Europa Conference League.

Rezultate:
vineri

Arsenal - Southampton 3-3
Au marcat: Martinelli (20), Odegaard (88), Saka (90), respectiv Alcaraz (1), Walcott (14), Caleta Car (66)

sâmbătă
Fulham - Leeds United 2-1
Au marcat: Wilson (58), Pereira (72), respectiv Palhinha (79 - autogol)

Liverpool - Nottingham Forest 3-2
Au marcat: Jota (47, 55), Salah (70), respectiv Williams (51), Gibbs-White (67)

Leicester City - Wolverhampton Wanderers 2-1
Au marcat: Iheanacho (37 - penalty), Castagne (75), respectiv Cunha (13)

Crystal Palace - Everton 0-0

Brentford - Aston Villa 1-1
Au marcat: Toney (65), respectiv Douglas Luiz (87)

duminică
Newcastle United - Tottenham Hotspur 6-1
Au marcat: Murphy (2, 9), Joelinton (6), Isak (19, 21), Wilson (67), respectiv Kane (49)

Bournemouth - West Ham United 0-4
Au marcat: Antonio (5), Paqueta (12), Rice (43), Fornals (72)

Meciul Brighton - Manchester City se va juca pe 24 mai, iar Manchester United - Chelsea, pe 25 mai.