13.3° Constanța Vin., 3 Mai 2024
Anul XX Nr. 6718
13.3° Constanța Vineri, 3 Mai 2024 Anul XX Nr. 6718

Fotbal: Neymar şi Mbappe au ajutat-o pe PSG să câştige derby-ul cu Olympique Marseille

Replica API 19 aprilie 2022 | 00:00 684

Brazilianul Neymar şi francezul Kylian Mbappe au marcat golurile prin care echipa lor, Paris Saint-Germain, a reuşit să învingă la limită pe teren propriu, cu scorul de 2-1, formaţia Olympique Marseille, duminică seară, în derby-ul etapei a 32-a a campionatului de fotbal a Franţei.

PSG, liderul autoritar din Ligue 1, a deschis scorul în minutul 12, prin Neymar, atacantul brazilian fiind cel care a provocat şi penalty-ul, transformat de Mbappe în prelungirile primei reprize (45+5) Pentru Olympique Marseille a înscris Duje Caleta-Car (31), scrie Agerpres.

Neymar, autorul a şase goluri în trei meciuri, a fost aclamat de această dată de spectatorii prezenţi în tribunele stadionului Parc des Princes, care l-au contestat anterior pe fotbalistul sud-american, după unele evoluţii mai modeste ale acestuia.

În urma acestui succes, Paris Saint-Germain s-a distanţat la 15 în puncte în clasament de Olympique Marseille, ocupanta locului secund, cu şase etape înainte de finalul sezonului.

De menţionat că PSG a avut alte trei goluri anulate pe motiv de ofsaid, două înscrise de Mbappe (35, 76) şi altul de argentinianul Lionel Messi (40).

Elevii antrenorului Mauricio Pochettino şi-ar putea asigura titlul (al zecelea pentru parizieni) încă de miercuri, când vor juca în deplasare cu Angers, în funcţie şi de rezultatul meciului dintre Marseille şi FC Nantes.

Rezultate

Vineri

Rennes - AS Monaco 2-3

Au marcat: Tait (3), Terrier (90+3 - penalty), respectiv Vanderson (12), Ben Yedder (57), Boadu (77).

Sâmbătă

AS Saint-Etienne - Brest 2-1

Au marcat: mahdi Camara (14, 39), respectiv Honorat (8).

Lille OSC - RC Lens 1-2

Au marcat: Xeka (45+1), respectiv Frankowski (4), Kalimuendo-Muinga (37).

Duminică

OGC Nice - Lorient 2-1

Au marcat: Delort (54 - penalty, 88), respectiv Lauriente (61).

FC Nantes - Angers 1-1

Au marcat: Kalifa Coulibaly (53), respectiv Boufal (18).

Montpellier - Stade Reims 0-0

FC Metz - Clermont Foot 1-1

Au marcat: De Preville (24), respectiv Dossou (37).

Troyes - RC Strasbourg 1-1

Au marcat: Tardieu (85 - penalty), respectiv Habib Diallo (56 - penalty).

Olympique Lyon - Girondins Bordeaux 6-1

Au marcat: Moussa Dembele (20, 90+2), Toko Ekambi (26, 68), Paqueta (34), Faivre (46), respectiv Mara (85 - penalty).

Paris Saint-Germain - Olympique Marseille 2-1

Au marcat: Neymar (12), Mbappe (45+5 - penalty), respectiv Caleta Car (31).