Anul XX Nr. 6717
12.4° Constanța Joi, 2 Mai 2024 Anul XX Nr. 6717

Fotbal: Real Madrid, eliminată din Cupa Spaniei de Athletic Bilbao

Replica API 5 februarie 2022 | 00:00 691

Echipa Athletic Bilbao a produs surpriza sferturilor de finală ale Cupei Spaniei la fotbal, reuşind să învingă pe teren propriu, cu scorul de 1-0, formaţia Real Madrid, liderul din Primera Division, într-o partidă disputată joi seara, scrie Agerpres.

Athletic, care o eliminase pe FC Barcelona în runda precedentă, s-a impus graţie golului marcat în finalul reprizei secunde de Alex Berenguer (89), luându-şi astfel revanşa în faţa madrilenilor după eşecul suferit recent în finala Supercupei Spaniei.

Real Madrid nu a putut conta în acest joc pe golgheterul său Karim Benzema, aflat în recuperare după o leziune musculară.

Într-un alt meci din aceeaşi fază a competiţiei, Betis Sevilla a dispus cu 4-0 de Real Sociedad graţie dublei lui Juanmi (12, 57) şi a reuşitelor lui Willian Jose (83 din penalty) şi Aitor Ruibal. Bascii au înscris la rându lor prin Andan Januzaj, în minutul 39, însă golul a fost anulat după consultarea arbitrajului video.

Athletic Bilbao şi Betis Sevilla se alătură astfel echipelor Valencia CF şi Rayo Vallecano în semifinalele Cupei Spaniei, tragerea la sorţi a meciurilor fiind programată vineri la prânz.