Anul XX Nr. 6719
11.4° ConstanÈ›a Sâmbătă, 4 Mai 2024 Anul XX Nr. 6719

Fotbal: Real Madrid, învinsă în primul meci din 2022

Replica API 5 ianuarie 2022 | 00:01 810

Echipa Real Madrid a început cu stângul anul 2022, fiind învinsă cu 1-0 pe terenul formaţiei Getafe, duminică, într-o partidă din etapa a 19-a a campionatului de fotbal al Spaniei, scrie Agerpres.

Gazdele au marcat unicul gol al întâlnirii prin turcul Enes Unal, care a profitat de o eroare a fundaşului brazilian Eder Militao şi l-a învins pe portarul Thibaut Courtois, în minutul 9.

Real Madrid, liderul clasamentului, a controlat jocul şi a avut numeroase ocazii de a marca, inclusiv o bară, fără să reuşească însă să restabilească egalitatea.

Campioana en titre, Atletico Madrid, s-a impus pe teren propriu, cu 2-0, în meciul cu Rayo Vallecano, prin dubla lui Angel Correa (28, 53).

FC Barcelona, confruntată cu un focar de Covid-19 în cadrul lotului său, reuşit să câştige partida disputată în deplasare cu Mallorca (1-0), printr-un gol marcat în finalul primei reprize de olandezul Luuk de Jong (44). Eroul catalanilor în acest joc a fost portarul german Marc Andre ter-Stegen, autorul unor intervenţii decisive în repriza secundă.