Anul XX Nr. 6713
10.4° Constanța Duminică, 28 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6713

Fotbal: România, învinsă de Columbia cu 3-2, în meci amical

A.F. 28 martie 2024 | 00:00 822

Naţionala de fotbal a României a fost învinsă de reprezentativa Columbiei cu scorul de 3-2 (2-0), loc marţi seara, pe Stadionul Civitas Metropolitano din Madrid, într-un meci amical.

Fotbal: Romania, invinsa de Columbia cu 3-2, in meci amical

Sud-americanii au început meciul cum nu se putea mai bine și au deschis scorul în minutul 6, prin Cordoba. Jhon Arias a dublat apoi avantajul în minutul 36.

Repriza secundă a fost mai echilibrată, dar Asprilla a marcat cel de-al treilea gol în minutul 80 și părea că România va înregistra un rezultat rușinos.

Însă, de la golul de 0-3 încoace, "Tricolorii" au atacat în valuri și au reușit să reducă din diferență prin Hagi, în minutul 83. Un alt fotbalist intrat de pe bancă, Tănase, a stabilit scorul final în minutul 90+3.

Deși a fost un meci amical, rezultatul este un prilej de mândrie pentru columbieni, care au înregistrat prima victorie din istorie împotriva României, scrie digisport.ro.