Anul XX Nr. 6714
14.3° Constanța Luni, 29 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6714

Fotbal: SSC Napoli a suferit primul eşec în actuala ediţie din Serie A

A.F. 6 ianuarie 2023 | 00:00 340

SSC Napoli, liderul campionatului de fotbal al Italiei, a suferit primul eşec de la debutul acestui sezon, înclinându-se la limită în faţa formaţiei Inter Milano (scor 0-1), în derby-ul etapei a 16-a din Serie A, disputat miercuri seara pe stadionul San Siro din Milano.

Gazdele au marcat unicul gol al întâlnirii în minutul 56, prin atacantul bosniac Edin Dzeko.

Napoli a rămas pe prima poziţie a clasamentului în urma acestui eşec, însă avansul său faţă de AC Milan, ocupanta locului secund, s-a redus la doar cinci puncte, după ce campioana en titre, cu românul Ciprian Tătăruşanu între buturi, s-a impus cu 2-1 pe terenul formaţiei Salernitana.

Inter se află pe poziţia a patra în clasament, la un singur punct în spatele lui Juventus Torino (locul 3).

Mijlocaşul român Răzvan Marin a fost titular la Empoli în partida pe care echipa sa a terminat-o la egalitate în deplasare cu Udinese (1-1), fiind înlocuit în minutul 71, citează Agerpres.