Anul XX Nr. 6718
18.6° Constanța Vineri, 3 Mai 2024 Anul XX Nr. 6718

Fotbal: SSC Napoli, noul lider al campionatului Italiei

Replica API 3 martie 2022 | 00:33 590

Echipa SSC Napoli a învins în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia Lazio Roma, într-o partidă disputată duminică seara şi a preluat conducerea în clasamentul campionatului de fotbal al Italiei, la finalul etapei a 27-a din Serie A, scrie Agerpres.

Oaspeţii au deschis scorul în repriza secundă a meciului de pe Stadio Olimpico, prin Lorenzo Insigne (62), aflat la a şaptea sa reuşită din acest sezon

Lazio a egalat prin spaniolul Pedro, cu două minute înainte de finalul timpului regulamentar de joc, dar un alt spaniol, Fabian Ruiz, a fost cel care a oferit victoria napolitanilor, în prelungiri (90+4).

Fundaşul român Ştefan Radu a fost titular la Lazio, fiind înlocuit în minutul 71 cu Elseid Hysaj.

Graţie acestei victorii, Napoli a urcat în fotoliul de lider, devansând-o la golaveraj pe AC Milan, care a remizat pe teren propriu cu Udinese (1-1), într-un meci disputat vineri.

Rezultate

Vineri

AC Milan - Udinese 1-1

Au marcat: Leao (29), respectiv Udogie (66).

Portarul Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă la Milan.

Genoa - Inter Milano 0-0

Portarul Ionuţ Radu a fost rezervă la Inter.

Sâmbătă

Salernitana - Bologna 1-1

Au marcat: Zortea (72), respectiv Arnautovic (43).

Fundaşul Radu Drăguşin a fost rezervă la Salernitana.

Empoli - Juventus Torno 2-3

Au marcat: Zurkowski (40), La Mantia (76), respectiv Kean (32), Vlahovic (45+2, 66).

Sassuolo - Fiorentina 2-1

Au marcat: Traore (20), Defrel (90+4), respectiv Cabral (88).