12.7° Constanța Sâm., 4 Mai 2024
Anul XX Nr. 6719
12.7° Constanța Sâmbătă, 4 Mai 2024 Anul XX Nr. 6719

Fotbal: Universitatea Craiova, învinsă de Farul cu 2-1, în faza play-off a Superligii

A.F. 12 aprilie 2024 | 23:27 597

Universitatea Craiova a fost învinsă de Farul Constanţa cu 2-1 (2-1), vineri seara, în Bănie, într-un meci din etapa a patra a fazei play-off a Superligii de fotbal.

Fotbal: Universitatea Craiova, invinsa de Farul cu 2-1, in faza play-off a Superligii

Universitatea, condusă de interimarul Dragoş Bon după despărţirea de antrenorul bulgar Ivailo Petev, a deschis scorul rapid, prin Ştefan Baiaram (4), la capătul unui contraatac.

Farul a jucat mai bine şi a reuşit să marcheze de două ori până la pauză, de fiecare dată prin Ionuţ Cojocaru (21, 45+5), din pasele armeanului Narek Grigorian. Pentru Cojocaru au fost primele goluri marcate în Superligă.

Gazdele au avut două ocazii bune în prima repriză, dar Jovan Markovic a ratat din faţa porţii (31, 41).

Farul a fost şi ea periculoasă prin Louis Munteanu (16, 17), blocat de fiecare fată de portarul Laurenţiu Popescu, iar Grigorian (44) a ratat şi el din careu.

Universitatea a evoluat ceva mai bine după pauză, însă Alexandru Mitriţă a ratat cu portarul Alexandru Buzbuchi (49), Markovic l-a imitat (56), iar bosniacul Elvir Koljic a şutat în transversală fiind căzut pe gazon (83).

Oaspeţii au avut şi ei o ocazie mare, prin Grigorian (54), singur cu portarul Popescu.

Fostul antrenor Marian Bondrea a dat lovitura de start a meciului.

Universitatea a reuşit o singură victorie în acest sezon cu Farul (4-0 în Cupa României), pierzând toate partidele din campionat, 0-2 la Ovidiu, 1-2 la Craiova, în sezonul regulat, şi acum, 1-2 în play-off.

Universitatea a pierdut ultimele trei jocuri, 0-1 (după prelungiri) cu Oţelul Galaţi, în sferturile Cupei României, 0-2 cu FCSB şi 1-2 cu Farul, în play-off.

Farul are două victorii în play-off, ambele în deplasare, şi tot două succese în ultimele opt etape (patru egaluri, două eşecuri), scrie Agerpres.

Universitatea Craiova - FC Farul Constanţa 1-2 (1-2), Stadion ''Ion Oblemenco'' - Craiova

Au marcat: Ştefan Baiaram (4), respectiv Ionuţ Cojocaru (21, 45+5).
Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti); arbitri asistenţi: Radu Adrian Ghinguleac (Bucureşti), George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel); al patrulea oficial: Sorin Vădana (Cluj-Napoca)
Arbitru video: Szabolcs Kovacs (Carei); arbitru asistent video: Vasile Marinescu (Bucureşti)
Observatori: Cristina Babadac (Reşiţa) - CCA, Marian Bucurescu (Bucureşti) - LPF