Anul XX Nr. 6718
11.7° Constanța Vineri, 3 Mai 2024 Anul XX Nr. 6718

Fotbal: Victorie categorică pentru FC Barcelona în campionatul Spaniei

Replica API 3 martie 2022 | 00:33 763

FC Barcelona a confirmat forma bună pe care o traversează în ultima perioadă, impunându-se fără drept de apel pe teren propriu, cu scorul de 4-0, în faţa formaţiei Athletic Bilbao, într-o partidă din etapa a 26-a a campionatului de fotbal al Spaniei, scrie Agerpres.

Atacantul gabonez Pierre-Emerick Aubameyang, transferat în această iarnă de Barca de la Arsenal Londra, a marcat pentru al treilea meci consecutiv, deschizând scorul în minutul 37. Catalanii au mai marcat de trei ori după pauză, prin francezul Ousmane Dembele (73) şi olandezii Luuk de Jong (90) şi Memphis Depay (90+4).

În urma acestui succes, FC Barcelona a rămas pe locul patru în clasament, la 15 puncte de liderul Real Madrid, care s-a impus sâmbătă la limită în jocul cu Rayo Vallecano (1-0).

Tot duminică, în derby-ul Andaluziei, FC Sevilla, ocupanta locului secund în clasament, a dispus pe teren propriu, cu 2-1, de Betis Sevilla, formaţie aflată pe poziţia a treia în La Liga.