Anul XX Nr. 6722
23.3° Constanța Marți, 7 Mai 2024 Anul XX Nr. 6722

Fotbal: Victorie importantă pentru Chelsea în Liga Campionilor

Replica API 24 februarie 2022 | 00:00 302

Chelsea, deţinătoarea trofeului, a învins-o pe Lille, cu scorul de 2-0, marţi seara, la Londra, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, scrie Agerpres.

Chelsea a făcut un pas important spre sferturile de finală, golurile fiind semnate de germanul Kai Havertz (8) şi de americanul Christian Pulisic (63).

Campioana Franţei a avut oportunităţi bune de gol prin Renato Sanches, Benjamin Andre, Jonathan Bamba sau Jonathan David, dar der fiecare dată s-a opus fundaşul brazilian Thiago Silva, în mare formă, sau portarul Edouard Mendy.

În alt meci, Villarreal a remizat cu Juventus Torino, 1-1.

Atacantul sârb Dusan Vlahovic a marcat primul său gol în Liga Campionilor, la debut, după doar 31 de secunde, pentru ''Bătrâna Doamnă''. ''Submarinul galben'' a egalat în repriza secundă, prin Daniel Parejo (66), după ce în prima repriză Lo Celso (13) a trimis mingea în bară.

Rezultate

Marţi 15 februarie

Paris Saint-Germain - Real Madrid 1-0 (0-0)

A marcat: Kylian Mbappe (90+4).

Lionel Messi (PSG) a ratat un penalty în min. 62 (a apărat Thibault Courtois).

Sporting Lisabona - Manchester City 0-5 (0-4)

Au marcat: Riyad Mahrez (7), Bernardo Silva (17, 44), Phil Foden (32), Raheem Sterling (58).