Anul XX Nr. 6715
13.4° Constanța Marți, 30 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6715

Fotbal: Victorie în deplasare pentru Atletico Madrid în campionatul Spaniei

A.F. 3 aprilie 2024 | 00:00 223

Echipa Atletico Madrid, care venea după două înfrângeri consecutive, a învins la limită în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia Villarreal, luni seara, în ultimul meci al celei de-a 30-a etape a campionatului de fotbal al Spaniei.

Fotbal: Victorie in deplasare pentru Atletico Madrid in campionatul Spaniei

Atletico a deschis scorul pe El Madrigal în minutul 9, prin belgianul Axel Witsel, însă gazdele au reuşit să egaleze după pauză, prin norvegianul Alexander Soerloth (50).

Madrilenii, la care portarul român Horaţiu Moldovan a fost rezervă, au obţinut victoria graţie golului marcat în finalul partidei de Saul Niguez (87).

În urma acestui succes, Atletico Madrid a revenit pe poziţia a patra a clasamentului, cu un avans de două puncte faţă de Athletic Bilbao (locul 5).

Echipa pregătită de argentinianul Diego Simeone urmează să evolueze săptămâna viitoare în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, împotriva formaţiei germane Borussia Dortmund.

Villarreal, care venea după trei victorii consecutive, a înregistrat primul eşec în La Liga după mai mult de două luni şi rămâne blocată la jumătatea clasamentului (locul 10), scrie Agerpres.

Almeria - Osasuna Pamplona 0-3
Au marcat: Arnaiz (2), Budimir (9), Iker Munoz (61).

Valencia CF - Mallorca 0-0

FC Barcelona - Las Palmas 1-0
A marcat: Raphinha (59).

Duminică
Celta Vigo - Rayo Vallecano 0-0
Andrei Raţiu a evoluat pentru Rayo Vallecano începând din minutul 16.

Girona - Betis Sevilla 3-2
Au marcat: Dovbik (36 - penalty, 65), Stuani (90+2), respectiv Willian Jose (45+4, 76).

Deportivo Alaves - Real Sociedad 0-1
A marcat: Jon Pacheco (59).