Anul XX Nr. 6714
17° Constanța Luni, 29 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6714

Fotbal: Victorie în deplasare pentru Manchester United în Premier League

Replica API 22 februarie 2022 | 00:00 414

Echipa Manchester United a învins în deplasare, cu scorul de 4-2, formaţia Leeds United, într-o partidă din etapa a 26-a a campionatului de fotbal al Angliei, disputată duminică, scrie Agerpres.

Oaspeţii au condus cu 2-0 pe stadionul Ellan Road, prin golurile marcate de Harry Maguire (34 şi Bruno Fernandes (54), însă Leeds a restabilit egalitatea după pauză, graţie reuşitelor lui Rodrigo (53) şi Raphina (54).

Manchester United a preluat din nou conducerea pe tabela de marcaj în minutul 70, în urma golului lui Fred, rezultatul final fiind stabilit de Anthony Elanga (88), ambii fiind introduşi în joc de antrenorul Ralf Ragninck în repriza secundă.

În urma acestui succes, Manchester United a acumulat 46 de puncte, consolidându-şi poziţia a patra în clasament, ultima care asigură participarea la viitoarea ediţie a Ligii Campionilor.

Rezultate:

Sâmbătă

West Ham United - Newcastle United 1-1

Au marcat: Dawson (32), respectiv Willock (45+1).

Southampton - Everton 2-0

Au marcat: Armstrong (52), Long (84).

Liverpool - Norwich City 3-1

Au marcat: Mane (64), Salah (67), Diaz (81), respectiv Rashica (48).

Arsenal Londra - Brentford 2-1

Au marcat: Smith-Rowe (48), Saka (79), respectiv Norgaard (90+3).

Crystal Palace - Chelsea Londra 0-1

A marcat: Ziyech (89).

Brighton - Burnley 0-3

Au marcat: Weghorst (21), Brownhill (40), Lennon (69).

Aston Villa - Watford 0-1

A marcat: Bonaventure (78).

Manchester City - Tottenham 2-3

Au marcat: Gundogan (33), Mahrez (90+2 - penalty), respectiv Kulusevski (4), Kane (59, 90+5).

Duminică

Leeds United - Manchester United 2-4

Au marcat: Rodrigo (53), Raphinha (54), respectiv Maguire (34), Fernandes (45), Fred (70), Elanga (88).