17.7° Constanța Lun., 6 Mai 2024
Anul XX Nr. 6721
17.7° Constanța Luni, 6 Mai 2024 Anul XX Nr. 6721

Frankfurt - Monchengladbach 1-3. Show făcut de oaspeţi, cu primul gol marcat în secunda 36, bară şi ocazii rarisime

Replica API 17 mai 2020 | 00:00 946

Borussia Moenchengladbach a urcat pe locul al treilea în clasamentul din Bundesliga, după ce a reuşit să învingă în deplasare, cu scorul de 3-1, Eintracht Frankfurt, sâmbătă, în prima etapă disputată după întreruperea sezonului în Bundesliga, din cauza pandemiei de coronavirus.

Pe un stadion fără spectatori, oaspeţii au deschis scorul după 36 de secunde de joc, prin francezul Alassane Plea, iar apoi şi-au majorat la scurt timp avantajul, graţie reuşitei lui Marcus Thuram, fiul fostului internaţional francez Lilian Thuram (7)

Bară şi ocazii rarisime ratate de Monchengladbach

După pauză, Moenchengladbach a mai punctat o dată, prin algerianul Ramy Bensebaini, care a transformat o lovitură de la 11 metri în minutul 73. Golul de onoare al gazdelor a fost marcat de portughezul Andre Silva în minutul 81.

Plea a nimerit bara cu un şut superb, iar Hofmann şi Herrmann au ratat ocazii monumentale pentru Gladbach.

Graţie acestui succes, Borussia Moenchengladbach a depăşit-o cu un punct pe RB Leipzig, care a coborât pe poziţia a patra în clasament, după ce a remizat pe teren propriu cu SC Freiburg (1-1), potrivit digisport.ro.