14.5° Constanța Mar., 30 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6715
14.5° Constanța Marți, 30 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6715

Frontiera Tomis Constanţa a câştigat Cupa Regelui la oină. Principele Nicolae a oferit tricourile de campioni create de Botezatu

Replica API 13 mai 2013 | 00:00 96

Prima ediţie

Frontiera Tomis Constanţa a câştigat ieri prima ediţie a Cupei Regelui la oină, competiţie care s-a desfăşurat pe Stadionul Naţional de Rugby, din Bucureşti. La startul competiţiei iniţiate de Majestatea Sa Regele Mihai I, sub patronajul căruia se află, de altfel, şi Federaţia Română de Oină, s-au aliniat cele mai bune trei echipe din România: campioana naţională Frontiera Tomis Constanţa, câştigătoarea Cupei Federaţiei, Straja Bucureşti şi câştigătoarea Cupei Satelor, Biruinţa Gherăieşti. Competiţia a fost inclusă în calendarul evenimentelor care marchează ziua de 10 Mai, Ziua Regalităţii, marcând, totodată, şi 114 ani de la desfăşurarea primului Campionat Naţional de Oină, la Bucureşti, pe 9 mai 1899. Cupa Regelui s-a bucurat de o prezenţă foarte numeroasă a spectatorilor, care au primit la intrare broşuri cu regulamentul jocului de oină, meciurile fiind comentate, în direct, de specialişti ai acestui sport, astfel încât cei prezenţi s-au putut familiariza cu regulile sportului naţional al României. După prezentarea echipelor şi intonarea imnului României, dar şi al Casei Regale, lovitura de începere a fost dată de Alteţa Sa Regală Principele Nicolae. La final, principele a semnat şi oferit câştigătorilor competiţiei tricourile de campioni, create special pentru acest eveniment de către designerul Cătălin Botezatu. Deşi oricare dintre cele trei combatante ar fi meritat să câştige competiţia, ele aflându-se la final la egalitate de puncte, Frontiera Tomis Constanţa a fost declarată câştigătoare a primei ediţii a Cupei Regelui graţie unui punctaveraj mai bun. Pe locul doi s-a clasat echipa Biruinţa Gherăeşti, iar pe locul trei Straja Bucureşti.