16.1° Constanța Dum., 5 Mai 2024
Anul XX Nr. 6720
16.1° Constanța Duminică, 5 Mai 2024 Anul XX Nr. 6720

Gimnastică artistică: Antonia Duţă, locul 4 în finala de la sol, la Cupa Mondială de la Baku

Replica API 6 aprilie 2022 | 00:01 468

Sportiva română Antonia Duţă s-a clasat pe locul al patrulea în finala de la sol, duminică, la Cupa Mondială de gimnastică artistică de la Baku (Azerbaidjan).

Captură: (c) Federația Română de Gimnastică/facebook.com

Duţă, care în calificări a fost a cincea, a fost notată în finală cu 12,833, fiind devansată de brazilianca Julia Soares, 13,433 puncte, maghiara Dorina Boeczoego, 13,166 puncte, şi uzbeca Dildora Aripova, 12,866, scrie Agerpres.

Ioana Stănciulescu a ocupat poziţia a cincea în finala de la bârnă, cu 12,033, după ce în calificări fusese a patra.

Victoria a fost obţinută de germanca Sarah Voss, cu 13,733 puncte, urmată de franţuzoaica Lorette Charpy, 12,966, ucraineanca Daniela Batrona, 12,900, şi o altă reprezentantă a Franţei, Carolann Heduit, 12,333.

Sâmbătă, Ioana Stănciulescu s-a clasat pe locul 6 în finala de la sărituri şi pe 7 la paralele.

Pentru Ioana Stănciulescu acest concurs a însemnat revenirea în competiţiile internaţionale după un an şi patru luni.