12.4° Constanța Mar., 21 Mai 2024
Anul XX Nr. 6736
12.4° Constanța Marți, 21 Mai 2024 Anul XX Nr. 6736

Gimnastică artistică: Echipa feminină a României, clasată pe locul 8 la Mondialele de juniori

A.F. 1 aprilie 2023 | 00:00 437

Echipa feminină a României a ocupat locul 8 la Campionatele Mondiale de gimnastică artistică pentru juniori de la Antalya (Turcia), cu 97,964 puncte.

Gimnastica artistica: Echipa feminina a Romaniei, clasata pe locul 8 la Mondialele de junioriSursa foto: Federația Română de Gimnastică /Facebook

Alexia Vănoagă, Crina Tudor, Alexandra Florea şi Anamaria Mihăescu au totalizat 25,400 puncte la sărituri, 22,766 la paralele, 25,232 la bârnă şi 24,566 la sol.

Japonia a obţinut aurul, cu 104,230 puncte, argintul a revenit Statelor Unite, cu 102,198, iar Italia a obţinut bronzul, cu 101,996 puncte, scrie Agerpres.

Două românce s-au calificat în finala de la individual compus, Alexia Vănoagă cu al zecelea punctaj (49,166) şi Crina Tudor cu al 20-lea punctaj (48,032).

Tudor a fost cea mai bună româncă la paralele, pe locul 34 (11,466), Gabriela Vănoagă s-a calificat în finala de la bârnă cu a patra notă, 12,866, iar Anamaria Mihăescu este prima rezervă (12,366), în timp ce Gabriela Vănoagă a avut cea mai bună evoluţie dintre românce la sol, locul 19 (12,300). Nicio româncă nu a efectuat două sărituri pentru a intra în calificările pentru finală.

Echipa feminină a României a fost condusă de pe margine de antrenorii Adela Popa, Carmen Traicu şi Sebastian Nemeş.