Anul XX Nr. 6736
21° Constanța Marți, 21 Mai 2024 Anul XX Nr. 6736

Girona este lider în LaLiga după victoria cu Villareal

Virgil STOIAN 29 septembrie 2023 | 00:00 850

Echipa spaniolă Girona a învins miercuri seara, în deplasare, scor 2-1, formaţia Villarreal şi este lider în La Liga, după şapte etape.

Girona este lider in LaLiga dupa victoria cu Villareal

Pe Estadio de la Ceramica, Villarreal a deschis scorul în minutul 49, dintr-un penalti transformat de Dani Parejo. Girona a reacţionat rapid şi, după golul egalizator marcat de Artem Dovbyk, în minutul 56, cu o lovitură de cap, a urmat şi de al doilea gol, înscris de Eric Garcia, în minutul 61, tot cu capul. Oaspeţii au mai avut şi o bară, în minutul 78, prin Christian Stuani, impunându-se în final cu 2-1.

În aceeaşi etapă, Real a dispus cu 2-0 de Las Palmas, dar Girona este surpriza absolută din acest sezon La Liga: este lider, cu 19 puncte, cu unul peste Real (18 puncte) şi cu două peste FC Barcelona (17 puncte). Totodată, Girona şi Barcelona rămân singurele echipe neînvinse din campionat.