Anul XX Nr. 6719
17.1° Constanța Sâmbătă, 4 Mai 2024 Anul XX Nr. 6719

Gladbach - Bayern Munchen: 1-5

Replica API 3 martie 2019 | 00:00 518

Bayern Munchen a profitat de eșecul Borussiei Dortmund şi a egalat la puncte liderul din Bundesliga. Trupa lui Niko Kovac a răzbunat eşecul la scor de neprezentare suferit în tur, cu Gladbach.

Campionii en-titre au început perfect. Lewandowski a avut o ocazie uriaşă încă din primul minut. Portarul gazdelor a intervenit salvator dar, din cornerul rezultat, Javi Martinez a deschis scorul. Arbitrul a validat golul dupa consultarea sistemului VAR. Asaltul lui Bayern a continuat şi Thomas Muller a făcut 2-0. Până la pauză, Lars Stindl le-a readus speranțele fanilor Borussiei - a înscris din pasa lui Thorgan Hazard.

Repriza a doua a început la fel ca prima. Lewandowski a înscris la un minut după reluarea jocului. Starul polonez a trecut pe lângă dublă, dar Gnabry a fost pe fază şi a risipit orice emoţie a bavarezilor. În prelungiri Lewandowski a marcat din penalty și meciul s-a încheiat 5-1. Bayern este despărţită de Borussia Dortmund doar la golaveraj.

sursa: Digisport.ro