14.2° Constanța Duminică, 5 Mai 2024 Anul XX Nr. 6720

Hai, Simona! Constănţeanca joacă azi în optimile de finală de la US Open

Replica API 2 septembrie 2013 | 00:00 55

Pentru sferturi are de trecut de o adversară mult mai slab cotată

A trecut în turul al treilea de Maria Kirilenko în doar 51 de minute, lăsându-i un singur game, 6-1, 6-0. Pentru un loc în sferturile de finală o va întâlni pe Flavia Pennetta. "Simona zburdă pe teren", spunea înainte de US Open Virginia Ruzici. Meciul de sâmbătă cu Maria Kirilenko, a 17-a jucătoare a lumii, a fost încă o demonstraţie a ceea ce a vrut să transmită singura campioană de Mare Şlem a României şi managerul lui Halep. În nici un moment românca nu a dat senzaţia că îi poate scăpa victoria. Fluenţă, consistenţă şi fineţe, toate adunate în 51 de minute de excelenţă. "Sunt foarte bucuroasă! Am jucat cel mai bun meci al meu de până acum la US Open", a spus Halep la final. Ea şi rusoaica de 26 de ani nu se mai întâlniseră până acum în circuitul profesionist, iar Simona nu i-a lăsat nici o clipă Mariei să se adapteze la jocul său. Chiar dacă Kirilenko a început în forţă, conducând cu 40-0, românca a câştigat puncte consecutive şi a făcut break-ul încă din primul game, impacientând-o pe adversara sa. Sigură pe ea şi pe jocul său, cu o încredere adunată într-o vară întreagă, Simona a continuat să joace frumos şi să o ducă pe rusoaică acolo unde dorea. 2-0, 3-0, 4-0 şi spectatorii de pe Louis Armstrong aveau o revelaţie, îndrăgostindu-se la prima vedere de jocul româncei de 21 de ani. Kirilenko şi-a trecut un game în dreptul său abia în game-ul al cincilea, dar cu el avea să rămână pentru că dreapta Simonei a făcut ravagii în mintea şi jocul ei. În 25 de minute setul era câştigat de Simona. Magia nu avea să dispară nici în setul al doilea, chiar dacă au existat unele momente în care Kirilenko a strâns un pic scorul în game-uri. La 3-0 şi 15-0 pentru Simona, rusoaica a reuşit o lovitură direct câştigătoare. Perfecţionistă cum e, Simona s-a enervat puţin şi a ţipat la ea însăşi: "Mişcă-te!". Ţipetele i-au folosit, nu că ar fi fost vreun moment în pericol, dar Kirilenko nu a mai câştigat deloc pe propriul serviciu, la 4-0 spărgându-şi chiar racheta. 26 de minute i-au fost necesare româncei pentru al doilea set. A strâns pumnul uitându-se spre echipa sa, s-a închinat, şi-a salutat adversara şi apoi a salutat publicul. E pentru prima oară în optimile de finală ale unui turneu de Mare Şlem. Azi, 2 septembrie, Simona o va întâlni pe Flavia Pennetta pentru un loc în sferturile de finală. Italianca, o jucătoare experimentată care în trecut a fost şi în Top 10, dar care acum e pe locul 83 în lume, în revenire după o accidentare. Flavia şi Simona s-au întâlnit de două ori, ambele meciuri revenindu-i italiencei în vârstă de 31 de ani. Însă zilele acestea, Simona dă senzaţia că nimeni nu-i poate sta în cale.