Anul XX Nr. 6719
17.1° Constanța Sâmbătă, 4 Mai 2024 Anul XX Nr. 6719

Handbal feminin: CS Rapid Bucureşti a pierdut la Metz, în Liga Campionilor

A.F. 6 februarie 2023 | 00:00 253

CS Rapid Bucureşti a fost învinsă în deplasare de echipa franceză Metz Handball, 36-34 (20-17), într-o partidă din Grupa B a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Handbal feminin: CS Rapid Bucuresti a pierdut la Metz, in Liga Campionilor

Gazdele au dominat prima repriză, în care campioana României a condus de câteva ori, însă la pauză Metz avea trei goluri în plus, 20-17.

Metz a rămas la conducere şi în partea secundă, avantajul său pe tablă oscilând de la patru goluri la un gol, scorul final fiind de 36-34 pentru formaţia din Hexagon, scrie Agerpres.

După acest eşec, Rapid nu mai poate obţine calificarea directă în sferturi şi va evolua în play-off.

Pentru Rapid, care nu a putut conta în acest meci pe Marta Lopez şi Sorina Tîrcă, ambele accidentate, au marcat Alexandra Badea 6 goluri, Andjela Janjusevic 6, Dorina Korsos 6, Estavana Polman 5, Eliza Buceschi 5, Orlane Kanor 3, Lorena Ostase 2, Jennifer Gutierrez Bermejo 1.

Diana Ciucă a reuşit să apere 10 aruncări (33,33%), iar Ivana Kapitanovic 4 (22,22%).

Golurile gazdelor au fost reuşite de Bruna Aparecida Almeida de Paula 8, Kristina Jorgensen 8, Chloe Valentini 7, Sarah Bouktit 6, Debbie Bont 4, Tamara Horacek 2, Louise Katharina Vinter Burgaard 1. La Metz a jucat şi Laura Kanor, care va evolua din vară la Rapid.

Camille Depuiset a apărat 9 şuturi (33,33%), iar Hatadou Sako a parat 5 (23,81%).

Meciul a fost arbitrat de muntenegrenii Jelena Vujacic şi Andjelina Kazanegra, iar delegat EHF a fost olandezul Ferdinand van der Helm.

În alte meciuri, Team Esbjerg a dispus de Buducnost BEMAX Podgorica cu 30-20, iar Storhamar Handball Elite a învins-o pe Lokomotiva Zagreb cu 31-22, în deplasare. Duminică se joacă partida Kastamonu Belediyesi GSK - Gyori Audi ETO KC.

În ultima etapă, Rapid va juca pe teren propriu cu Lokomotiva Zagreb, în data de 12 februarie.