12.7° Constanța Lun., 29 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6714
12.7° Constanța Luni, 29 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6714

Handbal feminin: Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud s-a calificat la turneul final al EHF European League

A.F. 25 martie 2024 | 00:00 312

CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud s-a calificat la turneul final al competiţiei feminine de handbal EHF European League, după ce a învins echipa maghiară Motherson Mosonmagyarovari KC, cu scorul de 27-25 (15-15), sâmbătă, pe teren propriu, în manşa secundă a sferturilor de finală.

Handbal feminin: Gloria 2018 Bistrita-Nasaud s-a calificat la turneul final al EHF European League

Gloria se impusese şi în prima manşă, cu scorul de 32-30.

În prima repriză, echipa antrenată de Florentina Pera a condus la o diferenţă de trei goluri, 6-3, 8-5, 11-8, dar la pauză scorul a fost egal, 15-15. În partea secundă, de la 21-19, scorul a devenit 21-24, după cinci goluri consecutive ale echipei maghiare (min. 59). Până la final, oaspetele ai mai marcat o dată, în timp ce Gloria a înscris şase goluri, câştigând cu 27-25.

Cristina Laslo a marcat 9 goluri pentru echipa bistriţeană, Seynabou Mbengue Rodriguez 4, Tamires Morena De Araujo Frossard 4, Paula Posavec 3, Sonia Seraficeanu 3, Natalia Nosek 2, Asuka Fujita 1, Gnonsiane Niombla 1.

Renata Lais De Arruda a încheiat cu 16 intervenţii (45,71%), iar Yuliya Dumanska a avut 2 (25%).

Pentru Motherson Mosonmagyarovari KC au înscris Barbora Lancz 6 goluri, Eszter Toth 5, Zsofia Stranigg 4, Ines Ivancok 3, Luca Farago 2, Noemi Pasztor 2, Gabriella Toth 2, Laura Udvardi 1.

Zsofi Szemerey a apărat 17 şuturi (39,53%).

Meciul a fost arbitrat de slovenii Zan Puksic şi Miha Satler, iar delegat EHF a fost nord-macedoneanul Aco Nikolovski.

Turneul final, EHF Finals Women, va avea loc pe 1 şi 2 iunie, la Graz (Austria), iar la el ar putea participa două echipe româneşti, după ce HC Dunărea Brăila a câştigat la şase goluri prima manşă a duelului cu Podravka Koprivnica, scrie Agerpres.