12.4° ConstanÈ›a Sâm., 4 Mai 2024
Anul XX Nr. 6719
12.4° ConstanÈ›a Sâmbătă, 4 Mai 2024 Anul XX Nr. 6719

Handbal feminin: Gloria Bistriţa şi SCM Râmnicu Vâlcea au remizat în etapa a doua a campionatului

Replica API 2 septembrie 2022 | 00:00 735

CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud a terminat la egalitate cu SCM Râmnicu Vâlcea, 34-34 (17-20), joi, pe teren propriu, într-un meci atractiv din etapa a doua a Ligii Naţionale de handbal feminin.

Oaspetele au condus circa 50 de minute, dar au smuls cu greu egalul, graţie golului înscris de suedeza De Jong în min. 59, după ce au primit două eliminări în ultimele zece minute, scrie Agerpres.

Elghaoui 10 goluri, Kovacevic (ex-Gloria) 7, De Jong 5, Glibko 5, Fujita 3, Hansson 2 şi Bucur 2 au marcat pentru vâlcene, în timp ce pentru Gloria au punctat Tamires Morena de Araujo 8 goluri, Nina Zulic 7, Bianca Bazaliu 6, Laura Pristăviţa 4, Sonia Seraficeanu 3, Nicoleta Dincă 3, Zeljka Nikolic (ex-SCM) 3.

Minaur, Dunărea Brăila şi Măgura Cisnădie au obţinut primele lor victorii din acest sezon.