14.4° Constanța Mar., 30 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6715
14.4° Constanța Marți, 30 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6715

Handbal feminin: Măgura Cisnădie, surclasată de SG BBM Bietigheim cu 34-20, în Cupa EHF

Replica API 14 ianuarie 2019 | 00:00 240

SC Măgura Cisnădie a fost surclasată pe teren propriu de echipa germană SG BBM Bietigheim, cu scorul de 34-20 (16-13), duminică, în Grupa A a Cupei EHF la handbal feminin.

Măgura, care pierduse primul meci din grupă cu 18-41, în faţa danezelor de la Esbjerg, a făcut faţă echipei germane doar în prima repriză, încheiată cu un avantaj de doar trei goluri pentru oaspete, dar a cedat total după pauză.

Pentru echipa sibiană au marcat Jasna Boljevic 10 goluri, Ada Moldovan 4, Andrada Cynthia Tomescu 3, Larissa Inae Da Silva 2, Paula Chirilă 1.

Golurile echipei oaspete au fost reuşite de Antje Angela Malestein 8, Laura van der Heijden 5, Fie Woller 5, Luisa Schulze 4, Karolina Kudlacz-Gloc 3, Charris Rozemalen 2, Ines Ivancok 2, Anna Loerper 2, Kim Braun 2, Antje Lauenroth 1.

Au arbitrat letonii Vadims Jaskins şi Eduards Zabko, iar delegat EHF a fost belgianul Klaus Dieter Convents.

În celălalt meci al grupei, Storhamar Handball Elite (Norvegia) a remizat cu Esbjerg, 28-28.

În clasament, SG BBM Bietigheim ocupă primul loc, cu 4 puncte, urmată de Team Esbjerg, 3 puncte, Storhamar Handball Elite, 1 punct, Măgura Cisnădie, 0 puncte.

Măgura va juca următorul meci pe 19 ianuarie, acasă, cu Storhamar Handball Elite.

sursa: agerpres.ro