Anul XX Nr. 6718
18.6° Constanța Vineri, 3 Mai 2024 Anul XX Nr. 6718

Handbal feminin: România a învins Croaţia, la Campionatul European Under-19

Replica API 14 iulie 2021 | 23:46 901

Selecţionata României a învins echipa Croaţiei cu scorul de 29-20 (13-10), marţi, în primul său meci din Grupa principală II a Campionatului European de handbal feminin Under-19 de la Celje (Slovenia), scrie Agerpres.

Sursa fotografiilor: FRH - Federația Română de Handbal/Facebook

Primele 20 de minute ale partidei au fost destul de echilibrate, iar Croaţia a condus cu 6-4, dar tricolorele au preluat controlul şi la pauză aveau un avantaj de trei goluri, 13-10.

Echipa antrenată de Horaţiu Paşca s-a desprins în partea secundă, câştigând fără emoţii, iar victoria o apropie de semifinalele competiţiei.

Pentru România au marcat Alicia Maria Gogîrlă 6 goluri, Oana Doina Borş 4, Angela Ştefania Stoica 3, Alexandra Gabriela Dumitraşcu 3, Corina Elena Romina Lupei 3, Maria Valentina Ion 7, Bianca Andreea Ţîrle 1, Natalia Raissa Marin 1, Andreea Ailincăi 1.

Golurile crotelor au fost reuşite de Bruna Zrnic 7 goluri, Ana Buljan 2, Petra Francic 2, Anja Macan 2, Klara Birtic 1, Margarita Skaric 1, Lara Buric 1, Mia Brkic 1, Ana Pehar 1, Lucija Cvitanovic 1, Josipa Orsulic 1.

În celălalt meci, Ungaria a dispus de Franţa cu 20-16.

În clasament, pe primul loc se află Ungaria, cu 4 puncte, urmată de Franţa, 2 puncte (+6), România, 2 puncte (+1), Croaţia, 0 puncte.

Miercuri au loc ultimele partide din grupă, România - Franţa (14:00) şi Ungaria - Croaţia (16:00). România este obligată să învingă Franţa pentru a se califica în semifinale. Primele două clasate se califică în careul de aşi, iar celelalte echipe vor evolua pentru locurile 5-8.