12.4° Constanța Vin., 26 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6711
12.4° Constanța Vineri, 26 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6711

Handbal feminin: SCM Rm. Vâlcea, înfrângere drastică cu Nykobing şi a ratat calificarea în semifinalele European League

Virgil STOIAN 27 martie 2023 | 00:00 403

Echipa de handbal feminin SCM Râmnicu Vâlcea a fost învinsă duminică, în deplasare, de formaţia daneză Nykobing Falster Handbold, scor 38-29 (17-15), în manşa retur din sferturile de finală ale European League, ratând astfel calificarea în semifinalele competiţiei.

Handbal feminin: SCM Rm. Valcea, infrangere drastica cu Nykobing si a ratat calificarea in semifinalele European League

Principalele marcatoare ale partidei au fost Halilcevic 9 goluri, pentru gazde, respectiv Kovacevic 10 reuşite, pentru SCM.

În tur, SCM Râmnicu Vâlcea s-a impus cu scorul de 32-29, dar cu 67-61 la general se califică în semifinale formaţia nordică.

Tragerea la sorţi a meciurilor din semifinale va avea loc în 28 martie.

SCM Râmnicu Vâlcea s-a calificat în sferturile European League, după ce a încheiat pe locul 2 în grupa D, în urma rezultatelor: 40-30 cu Praktiker-Vac, 22-24 şi 30-28 cu Paris 92, 31-38 şi 32-32 cu Thuringer, informează News.ro.

Formaţia vâlceană s-a calificat în faza grupelor, după ce a eliminat în turul 3 echipa suedeză H 65 Hoors HK. De turul 3 nu au trecut însă echipele Măgura Cisnădie şi Gloria Buzău.