15.4° Constanța Mie., 8 Mai 2024
Anul XX Nr. 6723
15.4° Constanța Miercuri, 8 Mai 2024 Anul XX Nr. 6723

Handbal feminin: Victorie clară pentru CSM Bucureşti în Liga Campionilor, 30-24 cu Ferencvaros

A.F. 5 decembrie 2022 | 00:00 366

CSM Bucureşti a învins clar echipa FTC Rail Cargo Hungaria, cu scorul de 30-24 (10-11), duminică, în Sala Polivalentă din Capitală, într-un meci din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Sursa foto: (c) CSM Bucuresti/facebook.com

Prima repriză a aparţinut echipei oaspete, care a condus cu 3-1 şi 5-3, apoi s-a desprins la 8-5, iar la pauză avea un avans de un gol, 11-10.

CSM Bucureşti a făcut diferenţa în repriza secundă, după o serie remarcabilă începută în min. 48, la scorul de 20-21, şi încheiată în min. 58, la scorul de 27-21, câştigând în cele din urmă cu 30-24 meciul cu Ferencvaros.

Cristina Neagu a fost şi de data aceasta cea mai bună de pe teren, cu 14 goluri marcate, pentru ''tigroaice'' puctând şi Elizabeth Omoregie 6 goluri, Crina Pintea 4, Malin Larsen Aune 2, Grace Zaadi Deuna 2, Alexandra Dindiligan 1, Siraba Dembele Pavlovic 1, Ema Alivodic 1, scrie Agerpres.

Marie Skurtveit Davidsen a apărat 12 şuturi, încheind cu un procentaj bun, de 36,36%.

Pentru ''Fradi'' au înscris Antje Angela Malestein 5 goluri, Emily Bolk 4, Andrea Lekic (ex-CSM) 4, Alicia Stolle 3, Greta Marton 3, Dragana Cvijic (ex-CSM) 2, Zita Szucsanszki 1, Katrin Gitta Klujber 1, Szandra Szollosi-Zacsik 1.

Meciul a fost arbitrat de bosniacii Aleksandar Jovic şi Nedim Arnautovic, iar delegat EHF a fost olandezul Ferdinand van der Helm.

În celelalte meciuri ale grupei, Vipers Kristiansand, deţinătoarea trofeului, a surclasat-o pe DHK Banik Most cu 43-21, sâmbătă, în deplasare, iar duminică, SG BBM Bietigheim a remizat acasă cu Brest Bretagne Handball, 25-25, în timp ce Krim Mercator Ljubljana a pierdut pe teren propriu în faţa formaţiei Odense Handbold, cu 23-29.

Pe 10 decembrie, CSM va juca revanşa cu Ferencvaros, în deplasare.