Anul XX Nr. 6736
21.5° Constanța Marți, 21 Mai 2024 Anul XX Nr. 6736

Handbal masculin: Dinamo Bucureşti s-a calificat în grupele principale ale EHF European League

Virgil STOIAN 7 decembrie 2023 | 00:00 675

CS Dinamo Bucureşti s-a calificat în grupele principale ale competiţiei masculine de handbal EHF European League, după ce a învins echipa franceză Chambery Savoie Mont Blanc Handball, cu scorul de 36-33 (23-14), marţi seara, în Sala Dinamo, în ultimul său meci din Grupa G.

Handbal masculin: Dinamo Bucuresti s-a calificat in grupele principale ale EHF European League

Dinamo, care o învinsese pe Chambery şi în Hexagon (28-21), a controlat jocul de la un capăt la altul, francezii conducând o singură dată, cu 1-0. Campioana României a făcut o primă repriză excelentă, iar la pauză avea un avans de nouă goluri, 23-14. După pauză, ecartul a crescut la zece goluri, 25-15, dar dinamoviştii s-au relaxat şi le-au permis adversarilor să se apropie la două lungimi, 31-29 (min. 53). Dinamo a gestionat bine finalul, calificându-se fără emoţii.

Ucraineanul Andrii Akimenko, autor a 9 goluri, a fost cel mai bun marcator de la Dinamo. Au mai înscris Javier Humet Gaminde 5 goluri, Viaceslav Bohan 4, Ante Kuduz 3, Ali Zein 3, Miklos Rosta 3, Luka Cindric 2, Lazar Kukic 2, Stanislav Kasparek 2, Alex Pascual Garcia 2, Nicuşor Negru 1.

Vladimir Cupara a apărat 9 aruncări (25%), iar Saeid Heidarirad a avut 4 intervenţii (40%).