12.6° Constanța Mar., 30 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6715
12.6° Constanța Marți, 30 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6715

Handbal masculin: Dinamo, CSM Constanţa şi CSM Bucureşti, calificate în semifinalele Cupei României

A.F. 18 aprilie 2024 | 00:00 305

CS Dinamo Bucureşti, CSM Constanţa şi CSM Bucureşti s-au calificat, marţi, la turneul Final Four al Cupei României la handbal masculin, după ce au câştigat meciurile din sferturile de finală.

Handbal masculin: Dinamo, CSM Constanta si CSM Bucuresti, calificate in semifinalele Cupei Romaniei

CS Dinamo Bucureşti, campioana en titre, a dispus de CSM Bacău cu 46-30, prin golurile reuşite de Buguleţ 3, C. Dedu 6, N. Negru 6, Florin Puşcaş Ilisei 5, Kukic 2, Kasparek 6, Stanciuc 6, Rosta 2, Kuduz 3, Humet 5, Akimenko 1, Ali Zein 1. Portarul Vladimir Cupara a reuşit 12 intervenţii.

De al oaspeţi s-au remarcat Vasile Dobrincu 7 goluri, Mihai Bujor 6, Cătălin Ionuţ Brăescu, Eduard Belchite, câte 5 goluri, etc.

CSM Constanţa, deţinătoarea trofeului, a trecut de CSA Steaua Bucureşti cu 32-25. Au marcat Ravnic 5 goluri, Andrei Drăgan 5, Komogorov 4, Aliohin 4, I. Nistor 2, Cikovani 2, S. Stankovic 2, Mourino 1, Caba 1, iar portarul Dan Vasile a avut 9 intervenţii şi un gol. Krsto Milosevic a înscris 8 goluri pentru Steaua.

În alt meci, CSM Bucureşti a învins-o pe ACS HC Buzău 2012 cu 24-21. Nicolas Schneider şi Joao Pedro Francisco Da Silva au marcat câte 5 goluri pentru ''tigri'', iar Mihai Daniel Nica şi Raul Nantes Campos au înscris câte 4 goluri.

În ultimul sfert de finală, vicecampioana CS Minaur Baia Mare, finalista ediţiei trecute a Cupei României, o va înfrunta pe CSM Focşani 2007 în data de 1 mai.

Turneul Final Four este programat în perioada 25-26 mai, scrie Agerpres.