11° Constanța Mar., 7 Mai 2024
Anul XX Nr. 6722
11° Constanța Marți, 7 Mai 2024 Anul XX Nr. 6722

Handbal masculin: Franţa a debutat la Campionatul Mondial 2023 cu o victorie în faţa Poloniei

A.F. 13 ianuarie 2023 | 00:00 788

Echipa Franţei, campioana olimpică en titre, a debutat cu o victorie la Campionatul Mondial de handbal masculin 2023, 26-24 (14-13) cu Polonia, miercuri, la Katowice, în Grupa B a competiţiei găzduite de Polonia şi Suedia.

Gazdele au reuşit să facă o figură onorabilă în faţa sextuplei campioanei mondiale, care a avut în centrul Kentin Mahe cel mai bun marcator, cu 5 goluri. De la polonezi Szymon Sicko a înscris 7 goluri, scrie Agerpres.

''Les Bleus'' au părut că se desprind în primar repriză, dar polonezii au revenit şi la pauză diferenţa a fost de un gol (14-13) în favoarea francezilor. Polonia a făcut un joc bun şi după pauză, dar pe final, din min. 49, de la 21-21, a avut o perioadă de şase minute în care nu a reuşit să înscrie, iar echipa pregătită de Guillaume Gille a făcut diferenţa, marcând trei goluri consecutive, prin Thibaud Briet, Ludovic Fabregas şi Kentin Mahe (24-21).

Joi va avea loc celălalt meci al grupei, Arabia Saudită - Slovenia.

Primele trei clasate din fiecare grupă se califică în faza principală a competiţiei.