Anul XX Nr. 6714
16.4° Constanța Luni, 29 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6714

Handbal masculin: Potaissa Turda, eliminată din EHF European Cup

Replica API 22 februarie 2022 | 00:00 330

AHC Potaissa Turda a fost eliminată din competiţia masculină de handbal EHF European Cup, după ce a fost surclasată în deplasare de formaţia suedeză Alingsaas HK, cu scorul de 41-30 (22-16), duminică, în manşa secundă a optimilor de finală, scrie Agerpres.

Sursa foto: AHC Potaissa Turda/Facebook

Potaissa, care a câştigat în tur cu 31-30, a făcut un joc ofensiv bun în Suedia, însă a fost modestă pe faza defensivă, încasând 41 de goluri.

Meciul de la Alingsaas a fost echilibrat doar în primele sale zece minute (6-6), după care gazdele s-au desprins pe tabelă şi la pauză aveau şanse goluri avans, 22-16.

Ecartul a crescut în repriza secundă şi a fost la final de 11 goluri.

Pentru vicecampioana României au marcat Radu Cristian Ghiţă 7 goluri, Milos Dragas 5, Alexandru Ghivil 5, Gabriel Dumitriu 3, Marius Szoke 4, Georgică Cîntec 1, Teodor Pinţoiu 1, Huba Talas 1, Roland Thalmaier 3.

Golurile gazdelor au fost reuşite de Jesper Filen 11, Mathias Pedersen 8, Mathias Bach Moeller 6, Joshua Wasterlund 4, Jonathan Sandberg 4, Rasmus Torbjornsson 4, Niclas Barud 2, Samuel Lindberg 1, Fredrik Hellgren 1, Jacob Lundahl 1.

Meciul a fost arbitrat de polonezii Filip Fahner şi Lukasz Kubis, iar delegat EHF a fost letonul Ilmars Kazinieks.