Anul XX Nr. 6736
12.4° Constanța Marți, 21 Mai 2024 Anul XX Nr. 6736

Harry Kane, dublă pentru Bayern Munchen în victoria contra celor de la Augsburg

A.F. 29 august 2023 | 00:00 479

Căpitanul Angliei, Harry Kane, a marcat de două ori la debutul său pe teren propriu, în Bundesliga, pentru Bayern Munchen, care a învins pe FC Augsburg cu 3-1, în etapa a doua.

Harry Kane, dubla pentru Bayern Munchen in victoria contra celor de la AugsburgHarry Kane

Kane a devenit primul jucător englez care a marcat în primele două meciuri din Bundesliga, când a transformat un penalty, chiar înainte de pauză, pentru 2-0, după ce un autogol al lui Felix Uduokhai i-a adus pe campioni în avantaj, în minutul 32, conform Mediafax.

Fostul atacant al lui Tottenham a consfințit victoria cu 3-1 după pauză cu o finalizare frumoasă, din fața porții, în minutul 69, când a marcat pentru 3-0.

Echipa lui Thomas Tuchel a dominat posesia pe tot parcursul partidei și după un început greoi, Bayern și-a intrat în ritm și a deschis scorul atunci când șutul lui Leroy Sane a lovit bara și a intrat în poartă, după ce a fost respins de fundașul Felix Uduokhai.

Arbitrul Sascha Stegemann a acordat apoi un penalty pentru hențul în careu al lui Niklas Dorsch, iar Kane a transformat fără probleme lovitura de pedeapsă (2-0, min. 40).

După pauză, Sane a trimis un șut frumos în bară, înainte ca Alphonso Davies să îl găsească pe Kane în liber în mijlocul careului, pentru a trimite cu calm în plasă.

Rezerva Dion Beljo a scăpat liber pentru a înscrie golul de onoare pentru oaspeți, în timp ce Kane a irosit o șansă de a face hat-trick-ul, când a trimis cu capul pe lângă poartă.

Bayern e una din cele 5 echipe cu 6 puncte, după 2 etape în Bundesliga, și e pe locul 2, în timp ce Augsburg, cu 1 punct, e pe 11, citează stiripesurse.ro.