12.4° Constanța Joi, 2 Mai 2024 Anul XX Nr. 6717

HCM Constanţa a obţinut prima victorie din acest sezon

Replica API 19 octombrie 2012 | 00:00 87

Mihai Popescu a ridicat publicul în picioare

Campioana la handbal masculin HCM Constanţa a învins, joi, la Buzău, în cea de-a patra partidă din grupa B a Ligii Campionilor, formaţia slovenă Celje, scor 22-17 (10-5). Aflată la cea de-a 100-a partidă în cupele europene, HCM a început cu ambiţie partida cu Celje, conducând după 6 minute, cu 4-0. Iureşul campioanei României a putut fi întrerupt doar de time-out-ul slovenilor, care nu se regăseau. Apărarea constănţenilor a funcţionat excelent, iar finalizările au continuat cu precizie, 7-1 (min. 16), în timp ce Mihai Popescu a făcut minuni în poartă. Celje a cerut încă un time-out, antrenorul slovenilor fiind exasperat de imposibilitatea jucătorilor săi de a reduce handicapul. HCM nu a putut fi însă oprită, contraatacurile fiind arma principală, prin care şi-a păstrat avantajul, 9-2 (min. 19) şi 10-5 la pauză. La reluare, primul gol a fost tot al HCM-ului, pivotul Dragicevici fiind aplaudat pentru reuşită, 11-5. Au urmat câteva minute confuze pentru ambele echipe, dar jucătorii lui Shundovski şi-au revenit rapid, 13-7, după un gol de generic al lui Humet, exemplul său fiind urmat şi de Stavrositu, 14-7 (min. 39). După patru minute însă, Celje se apropiase la patru goluri, 15-11, pe fondul unei apărări slăbite a gazdelor. Mackovsek a redus la 15-12 (min. 45), dar Sadoveac şi Cutura au înscris şi ei, readucând liniştea, 17-12 (min. 49). Slovenii nu au cedat, s-au apropiat la 18-14 (min. 23), moment în care Mihai Popescu a reînceput paradele sale imposibile, prin care a ridicat publicul în picioare. Dragicevici a marcat două goluri consecutive, 20-14 (min. 55), iar HCM nu a mai scăpat victoria până la final (22-16, min. 58), care i-a adus primele două puncte în actuala stagiune a Ligii Campionilor. Marcatori: HCM Constanţa - Cutura 4 goluri, Humet 3, Dragicevici 3, Val Sancho 3, Buricea 3, Angelovski 2, Stavrositu 2, Csepreghi 1, Sadoveac 1. Celje - Lekai 3 goluri, Skube 3, Zvizej 3, Mackovsek 3, Marguc 2, Zelenovici 2, Mlakar 1.

Sursă: onlinesport.ro