Anul XX Nr. 6714
16.4° Constanța Luni, 29 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6714

HCM Constanţa a reuşit prima victorie printr-un gol în ultima secundă

Replica API 25 noiembrie 2011 | 00:00 113

Campioana Macedoniei a condus şi cu 6 goluri diferenţă în prima repriză, dar "marinarii" au întors senzaţional în repriza a doua. HCM Constanţa a reuşit ieri seară, la Buzău, prima victorie în ediţia actuală a Ligii Campionilor, 20-19 cu Metalurg Skopje. Campioana României a reuşit o repriză secundă senzaţională, golul victoriei fiind marcat în ultima secundă de Alexandru Csepreghi. Metalurg a condus cu 12-6 în prima repriză şi cu 12-9 la pauză, dar constănţenii au avut o revenire extraordinară. Apărarea a dus greul în meciul de ieri seară, constănţenii anihilându-l pe principalul marcator de la Metalurg, Mojsovski, golgeterul Ligii Campionilor după primele cinci etape. Stănescu a avut şi el câteva parade de efect care au dat încredere echipei. "Suntem fericiţi pentru victorie, chiar dacă am obţinut-o în ultimele secunde. Sunt primele puncte în Liga Campionilor şi nu avem cum să nu ne bucurăm. După atâtea înfrângeri ne-a fost greu şi nouă, dar acum sperăm la alte victorii", a declarat la finalul meciului, Alex Csepreghi, autorul golului victoriei. HCM rămâne pe ultimul loc în clasament, cu două puncte şi mai are doar şanse matematice la calificare. Următorul meci pentru HCM Constanţa va avea loc la Hamburg, pe 1 decembrie.