8.4° Constanța Lun., 6 Mai 2024
Anul XX Nr. 6721
8.4° Constanța Luni, 6 Mai 2024 Anul XX Nr. 6721

Înot: A doua medalie de aur pentru Sarah Sjostrom la Campionatele Mondiale de la Budapesta

Replica API 28 iunie 2022 | 00:00 619

Înotătoarea suedeză Sara Sjostrom s-a impus sâmbătă în finala probei feminine de 50 m liber din cadrul Campionatelor Mondiale de nataţie, ediţia 2022, cucerind astfel a doua sa medalie de aur la competiţia de la Budapesta.

Sara Sjostrom

Cu timpul de 23 sec 98/100, Sjostrom a devansat-o pe poloneza Katarzyna Wasick, clasată pe locul secund, în 24 sec 18/100. Treapta a treia a podiumului a fost ocupată de australianca Meg Harris şi de americanca Erika Brown, ambele cronometrate în 24 sec 38/100, scrie Agerpres.

Vineri, Sara Sjostrom reuşise să se impună la 50 m fluture, probă în care era deţinătoarea titlului mondial. Ea a mai câştigat, de asemenea, în capitala Ungariei o medalie de argint la 100 m liber, ajungând la un total de 20 de medalii la Campionatele Mondiale, pe parcursul carierei sale.

Reprezentanta Suediei s-a apropiat astfel de recordul americancei Katie Ledecky, câştigătoarea a 22 de medalii mondiale, însă aceasta are în palmares mai multe medalii de aur (19 faţă de 10 ale scandinavei).

Tot sâmbătă, tânăra înotătoare canadiană Summer McIntosh (15 ani) a cucerit titlu mondial la 400 m mixt feminin, după ce miercuri obţinuse aurul la 200 m fluture.

McIntosh, cronometrată în 4 min 32 sec 04/100, le-a devansat pe americancele Katie Grimes (4 min 32 sec 67/100) şi Emma Weyant (4 min 36 sec 00/100), medaliate cu argint, respectiv bronz.

Vedeta locală şi deţinătoarea recordului mondial, Katinka Hosszu (Ungaria), s-a clasat pe locul al patrulea (4 min 37 sec 89/100), în timp ce campioana olimpică en titre, japoneza Yui Ohashi, a ocupat poziţia a cincea (4 min 37 sec 99/100).