Anul XX Nr. 6723
13.4° ConstanÈ›a Miercuri, 8 Mai 2024 Anul XX Nr. 6723

ÃŽnot: Germanul Florian Wellbrock a cucerit aurul mondial cu un nou record

Replica API 24 decembrie 2021 | 23:57 992

Sportivul german Florian Wellbrock a câştigat medalia de aur în proba de 1.500 m liber, marţi, în ultima zi a Campionatelor Mondiale de înot în bazin scurt (25 metri) de la Abu Dhabi (Emiratele Arabe Unite), stabilind şi un nou record mondial, cu timpul de 14min06sec88/100, transmite Reuters, citată de Agerpres.

Florian Wellbrock

Sursa foto: FINA / Twitter.com

Wellbrock, campion olimpic la înot maraton 10 km la Jocurile de la Tokyo, a doborât cu aproape două secunde fostul record stabilit de italianul Gregorio Paltrinieri (14min08sec06/100) în decembrie 2015. Înotătorul german a cucerit medalia de bronz la Tokyo în proba de 1.500 m liber.

Podiumul la 1.500 m de la Abu Dhabi a fost completat de tunisianul Ahmed Afnaoui (14min10sec94/100) ÅŸi de ucraineanul Mihailo Romanciuk (14min11sec47/100).

Recordul mondial al lui Wellborck a fost al patrulea bătut la Abu Dhabi, după cele stabilite de canadianca Margaret MacNeil, la 50 m spate, Siobhan Haughey (Hong Kong), la 200 m liber şi de ştafeta feminină a Suediei la 4x50 m mixt.

În clasamentul pe medalii, SUA a ocupat primul loc cu 30 medalii (9-9-12), urmată de Canada (7-6-2), Italia (5-5-6) şi Rusia (4-7-4). România s-a clasat pe locul 26, cu o medalie de bronz, obţinută de Robert Glinţă la 100 m spate.