Anul XX Nr. 6709
12.4° Constanța Miercuri, 24 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6709

Inter Milano, calificare cu emoţii în sferturile de finală ale Cupei Italiei

Replica API 15 ianuarie 2021 | 00:14 1214

Echipa de fotbal Inter Milano a învins-o cu 2-1 în deplasare pe Fiorentina, după prelungiri, în optimile de finală ale Cupei Italiei, şi s-a calificat în sferturi, unde o va întâlni pe marea rivală AC Milan.

Într-un meci care a adus una din rarele apariţii ca titular ale mijlocaşului danez Christian Eriksen, Inter a deschis scorul prin Arturo Vidal în minutul 40, dintr-un penalty obţinut de Alexis Sanchez. Christian Kouame a egalat în min. 57. Niciuna dintre cele două formaţii nu a mai marcat în timpul regulamentar şi s-a intrat în prelungiri. Când meciul părea că se îndreaptă spre lovituri de departajare, Romelu Lukaku a adus victoria oaspeţilor în min. 119. Atacantul belgian fusese introdus în min. 69.

Portarul Ionuţ Radu a fost rezervă la învingători.

Inter va juca în sferturi cu AC Milan, care, cu Ciprian Tătăruşanu între buturi, a eliminat-o marţi pe Torino la lovituri de departajare. Tătăruşanu a apărat unul dintre penalty-urile torinezilor.

Miercuri mai sunt programate partidele Napoli - Empoli şi Juventus Torino - Genoa. Joi vor avea loc întâlnirile Sassuolo - SPAL Ferrara şi Atalanta - Cagliari, în timp ce partidele AS Roma - Spezia şi Lazio Roma - Parma se vor disputa săptămâna viitoare, scrie agerpres.ro.