Anul XX Nr. 6719
16.3° Constanța Sâmbătă, 4 Mai 2024 Anul XX Nr. 6719

Inter - Napoli 3-2. Primul eșec în Serie A pentru napoletani

Replica API 23 noiembrie 2021 | 23:50 666

Inter Milano, cu portarul Andrei Ionuț Radu rezervă, a câștigat meciul de pe teren propriu cu Napoli, scor 3-2, în etapa a 13-a din Serie A.

Goluri de excepție la Milano

Este primul eșec din acest sezon de campionat pentru Napoli, liderul clasamentului.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 17 pe arena “Giuseppe Meazza (San Siro)”, prin Piotr Zielinski. Polonezul a avut o execuție superbă, de la marginea careului.

În minutul 24, Kalidou Koulibaly a atins mingea cu mâna în careu, iar Juventus a primit penalty după consultarea sistemului VAR.

Hakan Calhanoglu a înscris de la 11 metri. Inter a condus la pauză, după reușita lui Ivan Perisic din minutul 44, cu o lovitură de cap, în urma unui corner.

Handanovic, salvator pe final de meci

În minutul 61, Lautaro Martinez a marcat pentru Inter, cu un șut superb la colțul lung, din marginea careului.

În minutul 78, Dries Mertens a redus din diferență pentru Napoli, după o execuție remarcabilă de la 18 metri.

În minutul 90+1, Napoli putea să egaleze, dar Handanovic a avut o intervenție excepțională la lovitura de cap a lui Mario Rui.

Inter: Handanovic - Skriniar, Ranocchia, Bastoni - Darmian, Barella (Dimarco 75’), Brozovic, Calhanoglu (Vidal 62’), Perisic (Satriano 88’) – Lautaro Martinez (Gagliardini 75’), Correa (Dzeko 62’).

Napoli: Ospina - Di Lorenzo, Rrahmani, Koulibaly, Mario Rui - Anguissa, Fabian – Lozano (Elmas 75’), Zielinski, Insigne (Mertens 75’) – Osimhen (Petagna 55’), scrie digisport.ro.