Anul XX Nr. 6737
11.4° Constanța Miercuri, 22 Mai 2024 Anul XX Nr. 6737

Irina Bara şi Sara Errani, calificate în semifinalele probei de dublu la Bogota

Victor ROTARU 8 aprilie 2023 | 00:00 369

Perechea româno-italiană Irina Bara/Sara Errani s-a calificat, joi, în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de tenis WTA 250 de la Bogota, dotat cu premii totale de 259.303 dolari, după ce s-a impus cu scorul de 7-6 (7/3), 6-1 în faţa cuplului Fernanda Contreras (Mexic)/Ingrid Gamarra Martins (Brazilia).

Irina Bara si Sara Errani, calificate in semifinalele probei de dublu la Bogota

Bara şi Errani, care au câştigat în noiembrie un titlu WTA 125 la Buenos Aires, au obţinut victoria după o oră şi 19 minute de joc.

Bara şi partenera sa şi-au asigurat un cec de 4.020 de dolari şi 110 puncte WTA la dublu.

În semifinale, Bara şi Errani vor înfrunta perechea compusă din rusoaica Irina Hromaceva şi belarusa Irina Şimanovici.

La simplu, americanca Peyton Stearns, antrenată de românul Gabriel Trifu, s-a calificat în sferturi după 6-4, 6-1 cu rusoaica Elina Avanesian, iar următoarea sa adversară va fi slovena Tamara Zidansek, victorioasă în faţa suedezei Mirjam Bjorklund cu 7-6 (7/3), 7-6 (7/3).

În sferturi s-au mai calificat Sara Sorribes Tormo (Spania), a şaptea favorită, după 6-4, 6-3 cu Emiliana Arango (Columbia), şi italianca Nuria Brancaccio, victorioasă în faţa austriecei Sinja Kraus cu 6-2, 6-2.