Anul XX Nr. 6720
10.1° Constanța Duminică, 5 Mai 2024 Anul XX Nr. 6720

Jack Grealish, jucătorul lui Aston Villa, lovit cu pumnul de un suporter al lui Birmingham

Replica API 11 martie 2019 | 00:50 350

În derby-ul dintre Birmingham City şi Aston Villa, disputat duminică, în liga a doua a Angliei, s-a produs o fază şocantă. În minutul 9, un suporter al gazdelor a intrat pe teren şi l-a lovit cu pumnul, pe la spate, pe Jack Grealish, cel mai bun fotbalist al celor de la Aston Villa.

Forţele de ordine au intervenit imediat şi l-au imobilizat, dar nu înainte ca fanul respectiv să fie tras la răspundere de coechipierii lui Grealish.

Incidentul de acum a reamintit unul asemănător petrecut în campionatul României. La un derby Petrolul - FCSB, desfăşurat acum aproape opt ani, un suporter al "lupilor" a intrat pe gazon şi l-a lovit cu un box pe George Galamaz. Fotbalistul a fost trimis la pământ, iar fanul a fost lovit la rândul său de Novak Martinovic şi de portarul Răzvan Stanca.

Partida de la Ploieşti s-a suspendat când scorul era 2-0 pentru bucureşteni şi a fost pierdută în cele din urmă cu 3-0 la "masa verde" de către Petrolul, dar în cazul duelului Birmingham City - Aston Villa s-a decis ca jocul să continue. Grealish a şi marcat în minutul 67 al meciului, aducând victoria echipei sale, scor 1-0. Aston Villa ocupă locul nouă în Championship, cu 51 de puncte.