Anul XX Nr. 6715
13.3° Constanța Marți, 30 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6715

Jaqueline Cristian, în optimi la WTA Charleston

Virgil STOIAN 4 aprilie 2024 | 00:00 426

Jaqueline Cristian (83 WTA) a produs surpriza și s-a calificat în optimile de la WTA Charleston, sportiva noastră trecând de Madison Keys (favorită 8, finalistă de Grand Slam) după un meci electrizant, scor 3-6, 6-3, 6-3.

Jaqueline Cristian, in optimi la WTA CharlestonJaqueline Cristian

Jaqueline Cristian, victorie cu Madison Keys la WTA Charleston

Cinci breakuri și-au făcut apariția în primul set, slăbiciunile de la serviciu fiind evidente în cazul celor două sportive. Americanca a greșit mai puțin pe finalul setului, iar manșa i-a revenit cu 6-3.

În setul al doilea, Jaqueline a reușit să-și rezolve problemele de la lansare. A cedat un singur game de serviciu, iar diferența a făcut-o de la retur. A fost 6-3 pentru Cristian, iar partida avea să intre într-un set decisiv.

Cu moralul excelent după câștigarea setului, Jaqueline a pus constant presiune pe mult mai cunoscuta adversară, iar Madison (recunoscută pentru puterea serviciului) a făcut doi pași greșiți spre finalul manșei.

Cristian (25 de ani) a fost decisivă în două gameuri de la primire, iar setul i-a revenit meritat cu 6-3. Victoria jucătoarei noastre s-a conturat după un meci de mare luptă care a durat două ore și două minute.

Jaqueline a stat mai bine decât adversara pe ambele servicii, procentajele punctelor câștigate fiind în favoarea ei (66,7% vs 58,9% pe primul și 48,8% vs 48,3% pe al doilea).

Marile bătăi de cap ale americancei tocmai de la serviciu au plecat, Madison fiind o jucătoare care depinde foarte mult de punctele adunate cu ajutorul serviciului.

Keys a câștigat turneul de la Charleston la ediția din 2019.

Cine este Madison Keys

În vârstă de 29 de ani, americanca s-a aflat cel mai sus în ierarhia WTA în martie 2016, atunci când se găsea pe locul 7.

Are în CV o finală de Grand Slam jucată (US Open 2017), trei semifinale (Australian Open 2015, 2022 și Roland Garros 2018), iar de-a lungul carierei a bifat 360 de victorii și a cedat în 207 rânduri.

A adunat doar din premiile din tenis $17,366,870.

Credit One Charleston Open este un turneu din categoria WTA 500 ce se desfășoară în perioada 1-7 aprilie. Se joacă pe zgură verde și este dotat cu premii totale în valoare de $922,573. Campioana en-titre este Ons Jabeur.

Principalele favorite de la Charleston: Jessica Pegula (1), Ons Jabeur (2), Maria Sakkari (3).