Anul XX Nr. 6732
13.4° Constanța Vineri, 17 Mai 2024 Anul XX Nr. 6732

Judo: Alexandra Pop, locul 5 la Openul European de la Varşovia

A.F. 27 februarie 2023 | 00:00 580

Sportiva română Alexandra Pop s-a clasat pe locul 5 la cat. 48 kg, sâmbătă, la Openul European de judo de la Varşovia, după ce a fost învinsă de cehoaica Tereza Bodnarova în meciul pentru bronz.

Judo: Alexandra Pop, locul 5 la Openul European de la VarsoviaAlexandra Pop, sursa foto: www.ijf.org

Pop a trecut în optimi de ucraineanca Anastasia Superson, în sferturi a pierdut în faţa franţuzoaicei Manon Urdiales, iar în recalificări s-a impus în faţa polonezei Paula Szlachta, înainte de a pierde partida cu Bodnarova, scrie Agerpres.

La cat. 73 kg, Alexandru Raicu s-a clasat pe locul 7. Românul l-a învins în turul secund pe elveţianul Sid Stoya, în optimi a câştigat duelul cu olandezul Koen Heg, dar apoi a suferit două înfrângeri consecutive, în faţa finlandezului Turpal Djoukaev, în sferturi, iar apoi în faţa austriacului Samuel Gassner, în recalificări.

În limitele cat. 66 kg, românul de origine rusă Petr Zhukov a pierdut în primul tur în faţa marocanului Younes Saddiki. Dan Covaciu a fost întrecut şi el în prima rundă de polonezul Jakub Biedrzycki.

România participă la turneu cu opt judoka, şase la masculin şi doi la feminin. Duminică vor concura Szilard Radvanszki (cat. 81 kg), Alex Creţ (cat. 90 kg) şi Mircea Croitoru (cat. +100 kg) şi Alexandra Mazilu (cat. +78 kg).

La turneu s-au aliniat 429 judoka din 43 de ţări, 248 la masculin şi 181 la feminin.