Anul XX Nr. 6732
13.4° Constanța Vineri, 17 Mai 2024 Anul XX Nr. 6732

Judo: Bogdan Petre, medaliat cu bronz la Europenele de juniori

A.F. 13 septembrie 2023 | 00:00 549

Sportivul Bogdan Petre a adus singura medalie a delegaţiei României la Campionatele Europene de judo pentru juniori de la Haga (Olanda), la cat. 100 kg.

Judo: Bogdan Petre, medaliat cu bronz la Europenele de juniorisursa foto: European Judo Union/Facebook

Petre l-a învins în optimi pe cehul David Dudy, în sferturi a trecut de germanul Pierre Ederer, dar a pierdut semifinala cu francezul Mathias Anglionin.

În meciul pentru bronz, Petre s-a impus în faţa georgianului Miheil Japaridze.

La cat. 90 kg, Rareş Arsenie s-a clasat pe locul cinci, după ce a pierdut meciul pentru bronz cu germanul Lasse Schriever.

Laura Bogdan a încheiat şi ea pe locul cinci, la cat. 48 kg, învinsă în meciul pentru bronz de italianca Giulia Ghiglione.

România a participat cu 14 judoka, dintre care 7 la masculin şi 7 la feminin.

La competiţie s-au aliniat 366 de judoka din 42 de ţări, 209 la masculin şi 157 la feminin.

Italia a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii, cu 5 de aur, 1 de argint şi 1 de bronz, urmată de Georgia, 3-0-1, Olanda, 3-0-0, etc. România s-a clasat pe 17, scrie Agerpres.