11° Constanța Sâm., 27 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6712
11° Constanța Sâmbătă, 27 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6712

Juventus - Porto 3-2. Victorie ”amară” pentru torinezi, care au fost eliminați din Champions League

Replica API 10 noiembrie 2021 | 00:05 1149

Partida a început cum nu se putea mai bine pentru portughezi, care au deschis scorul, în minutul 19, prin Sergio Oliveira, din penalty, rezultat ce a rămas înregistrat pe tabelă și la pauză.

Juventus a învins Porto dar a fost eliminată din Champions League

Partea a doua a început diametral opus, Juventus fiind echipa care a reușit să marcheze, prin Federico Chiesa, care l-a învins pe Agustin Marchesin, în minutul 49.

În minutul 63, la nouă minute de la momentul în care Porto a rămas în 10 oameni, după eliminarea lui Mehdi Taremi, care a luat două cartonașe galbene în două minute, același Federico Chiesa a adus-o pentru prima dată pe Juventus în această dublă, punctând pentru 2-1, rezultatul din meciul tur.

Alvaro Morata a reușit să marcheze pentru 3-1, în minutul 91, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. La 120 de secunde distanță, Juan Cuadrado a avut și el șansa marcării golului decisiv, însă șutul său a lovit transversala și partida a intrat în prelungiri.

După 25 de minute în care Juventus a controlat jocul, profitând de superioritatea numerică din teren, și chiar a ratat o ocazie importantă prin Dejan Kulusevski, Porto a dat lovitura la Torino, prin Sergio Oliveira, care l-a învins pe Szczesny cu o lovitură liberă executată pe jos. Totuși, la doar câteva zeci de secunde, speranțele lui Juventus s-au reaprins, datorită golului marcat de Adrien Rabiot.

În finalul meciului, Juventus a căutat golul de 4-2, care, însă, nu a venit, iar Porto, în ciuda înfrângerii, s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, scrie digisport.ro.