12.4° Constanța Vin., 3 Mai 2024
Anul XX Nr. 6718
12.4° Constanța Vineri, 3 Mai 2024 Anul XX Nr. 6718

Lewandowski și compania au câștigat cu 2-0 cu Arabia Saudită, meci în care asiaticii au ratat un penalti

Virgil STOIAN 27 noiembrie 2022 | 00:00 485

Polonia și Arabia Saudită s-au întâlnit în a doua rundă a meciurilor din Grupa C de la Campionatul Mondial de Fotbal de pe poziții diferite. Asiaticii erau liderii surprinzători ai grupei, după victoria istorică, 2-1, cu Argentina, în timp ce europenii veneau după un egal cu Mexicul.

Ce nu au putut Lionel Messi și colegii săi au reușit polonezii. Arabii au rezistat doar 39 de minute în fața Poloniei, când Piotr Zielinski a deschis scorul. Peste numai 4 minute, saudiții au avut ocazia să egaleze, în urma penaltiului comis de Krystian Bielik. Însă, Mohammed Al Burayk nu a reușit să profite, iar la pauză Polonia a intrat în avantaj.

În minutul 82, Robert Lewandowski a închis tabela, cu primul său gol marcat la un Campionat Mondial. Polonia este liderul grupei, cu 4 puncte, înaintea meciului Argentina-Mexic, potrivit stiripesurse.ro.