14.2° Constanța Dum., 5 Mai 2024
Anul XX Nr. 6720
14.2° Constanța Duminică, 5 Mai 2024 Anul XX Nr. 6720

Liderul din Belarus, singurul campionat de fotbal care se dispută în Europa, a înregistrat un eşec pe teren propriu

Replica API 11 mai 2020 | 00:08 1014

FK Sluţk, liderul la zi din campionatul de fotbal din Belarus, a pierdut pe teren propriu meciul cu Energetik-BGU Minsk (1-2), disputat vineri în contul etapei a opta a sezonului.

Oaspeţii din Minsk s-au distanţat din prima repriză la două goluri, după ce Jasurbek Iahşiboev a transformat două penalty-uri în minutele 17 şi 27. Gazdele au redus diferenţa prin Mohammed Umar (41), dar scorul a rămas apoi neschimbat până la final.

Într-o altă partidă, FK Gorodeia şi FK Minsk au remizat, 1-1. Oaspeţii au deschis scorul prin Vladimir Kvaşcinski (20), iar Lazar Sajcic (44) a stabilit scorul final.

În urma acestor rezultate, FL Luţsk se menţine pe primul loc în clasamentul provizoriu cu 16 puncte, urmată de Energetik-BGU Minsk 15 puncte şi de Torpedo BelAZ Jodino (14), care poate însă urca pe primul loc dacă va câştiga în deplasare meciul de sâmbătă cu FK Slavia Mozîr.

Campionatul Belarus este singurul din Europa care se desfăşoară în acest moment, toate celelalte fiind întrerupte din cauza pandemiei de coronavirus, scrie stiripesurse.ro.