11° Constanța Sâm., 27 Apr. 2024
Anul XX Nr. 6712
11° Constanța Sâmbătă, 27 Aprilie 2024 Anul XX Nr. 6712

Liga Campionilor, handbal (m): Dinamo, victorie cu HC Zagreb după o revenire senzațională

Virgil STOIAN 3 noiembrie 2022 | 00:00 334

Dinamo Bucureşti a obținut miercuri o victorie uriașă pe terenul echipei HC Zagreb, scor 29-28, în al şaselea meci din grupa A a Ligii Campionilor. Campioana României a revenit după ce a fost condusă și la cinci goluri diferență.

Echipa lui Xavi Pascual a marcat o singură dată în primele opt minute ale meciului (1-4), s-a apropiat până la pauză (15-16), dar a început foarte slab și repriza secundă (15-20, 16-21).

„Dulăii” au redus treptat din diferență, au egalat de mai multe ori (la 24, 26, 27 și 28) și au marcat golul victoriei prin Akimenko, de la 7 metri, în ultima secundă a partidei.

Principalii marcatori pentru Dinamo au fost Negru (7 goluri) şi Akimenko (6), iar de la gazde s-au remarcat Srna şi Dibirov (câte 5 reuşite).
Liga Campionilor, se vor juca joi în etapa a șasea din Grupa A

19:45 PSG vs FC Porto

19:45 Wisla Plock vs Veszprem HC

21:45 GOG vs SC Magdeburg.

În primele meciuri din grupă, Dinamo a obţinut rezultatele: 28-30 cu SC Magdeburg, 30-33 cu Veszprem HC, 38-38 cu GOG, 32-27 cu FC Porto şi 29-35 cu PSG Handball. După 6 etape, campioana României are 5 puncte în clasamentul grupei A.

În etapa următoare, Dinamo Bucureşti va juca pe teren propriu, în 24 noiembrie, cu Wisla Plock.
Liga Campionilor, clasament Grupa A

1. Veszprem HC (170-157 golaveraj) 9 puncte

2. PSG (176-151) 8

3. SC Magdeburg (155-144) 7

4. GOG (159-153) 5

5. Wisla Plock (144-146) 5

6. Dinamo București (186-192) 5 (+1 meci)

7. HC Zagreb (166-184) 3 (+1 meci)

8. FC Porto (127-156) 0.

Doar primele două clasate în fiecare grupă se califică direct în sferturile de finală, iar echipele de pe locurile 3-6 vor disputa meciuri în play-off, în 22 şi 30 martie 2023, urmate de sferturile de finală, în 10 şi 18 mai, respectiv Turneul Final Four, la Koln, în 17-18 iunie.

Deţinătoarea trofeului este FC Barcelona. Dinamo Bucureşti nu a trecut de faza grupelor în sezonul anterior, scrie News.ro.