Anul XX Nr. 6722
21.3° Constanța Marți, 7 Mai 2024 Anul XX Nr. 6722

Liverpool, „instrucție“ cu Sparta Praga, în optimile Europa League

A.F. 15 martie 2024 | 08:10 825

Liverpool a învins-o fără drept de apel pe Sparta Praga în returul optimilor de finală Europa League, scor 6-1. După ce s-au impus și în tur cu 5-1, "cormoranii" au setat o bornă istorică în fotbalul european, ce nu a mai fost atinsă din 1973.

Liverpool, „instructie“ cu Sparta Praga, in optimile Europa League

Liverpool s-a calificat la pas în sferturile Europa League, după ce a învins-o pe Sparta Praga cu scorul general de 11-2. După ce a câștigat în capitala Cehiei cu 5-1, jucătorii lui Klopp nu s-au menajat și au înscris de nu mai puțin de șase ori în poarta apărată de Peter Vindahl.

Tabela a fost deblocată în minutul 7 de către Darwin Nunez, cu un șut superb în colțul drept al porții lui Sparta. La un singur minut distanță, Liverpool și-a majorat avantajul, după ce cehii i-au oferit cadou un gol lui Bobby Clark, care a profitat de greșeala din defensivă a echipei din Praga.

„Asaltul“ englezilor nu s-a oprit, pentru că în minutul 10, Liverpool a făcut 3-0, prin Mohamed Salah, revenit în postura de titular după accidentarea suferită la Cupa Africii. În minutul 14, echipa de pe Anfield a înscris și golul 4, prin Cody Gakpo, servit excelent de Salah, scrie eurosport.ro.